Letni festiwal

W letnim festiwalu  „Wake-up!” w 2017 r. wzięło udział mnóstwo gości zarówno z Polski jak i zagranicy. Młodzież pokazała efekty swoich starań, nad którymi pracowali metodami pozaformalnymi, podczas dwóch spotkań wakacyjnych. Ważnym elementem festiwalu był udział w wycieczce z przewodnikiem,, szlakiem tematycznym wytyczonym przez młodych ludzi z użyciem zasobów interaktywnych.

1. Siedziba Fundacji Bonin - „Przy żelaznej bramie”

Fundacja Bonin mieści się w starym dworze, otoczonym wiekowymi drzewami zabytkowego parku. Jest to też siedziba Ośrodka Treningowego Koni. Konie były tu od zawsze. Przedwojenny właściciel hodował je i trenował do wyścigów na torach w Berlinie i Sopocie. Po wojnie mieścił się tu Zakład Treningowy Ogierów należący do położonego nieopodal Państwowego Stada Ogierów w Łobzie. Młode ogiery kończyły roczne szkolenie w Boninie próbą dzielności, czyli sprawdzianem tego, czego się tu nauczyły. Nadal trenuje się tu konie zarówno do wyścigów, sportu i rekreacji.

Film "Czas dzielności"

1

2. Promenada miejska

Idealne miejsce, w którym można nie tylko odpocząć, ale również aktywnie spędzić czas. Jest tu siłownia na otwartym powietrzu oraz możliwość rekreacyjnego łowienia ryb. Na promenadzie znajduje się również bardzo ładny, a zarazem zmuszający do refleksji, pomnik papieski.

Film "Strong, stronger Łobez"

2

3. Ruiny Pomnika Rolanda

Kopiec Rolanda usypany w latach dwudziestych XX wieku przez mieszkańców Łobza, w celu upamiętnienia 208 poległych mieszkańców miasta na frontach I wojny światowej. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, na polecenie lokalnych władz komunistycznych, pomnik został zniszczony, gdyż według komunistów symbolizował stan szlachecki uciskający chłopów, a zarazem był pamiątką kultury niemieckiej na tych ziemiach. Pozostałości po pomniku Rolanda zostały rozrzucone po kopcu na jego zachodniej stronie.

Film "Roland"

3

4.  Aktualni mieszkańcy Bonina wspominają przedwojennych mieszkańców wsi. Zapraszamy na spotkanie z Panią Czesławą Osiecką.

Film "Pani Czesława" -

4

5. Bonin nie od dziś przyciąga turystów z różnych zakątków świata. Kamień Milowy, przy którym stoicie, jest dowodem na to, że przybywali tu różni przybysze nawet 300 lat temu.

Film "Kronika plenerowa"

5

6. Przy stawach. "Duchy są tu”

Gdzie szukać duchów jak nie tu? Zatrzymaj się, posłuchaj szumu drzew, popatrz na stawy i pola zasnute mgłą. Spotkasz je tu na pewno. Nie śpiesz się, zwolnij. Wieś, pola i stawy są w tym samym miejscu i wyglądają jak przed wiekami. Oby tak zostało.

Film „Duchy”

6

7. „Przy kościele”

Oto wieś Bonin. Nazwa niezmiennie ta sama od setek lat - bonum po łacinie dobry. Zabudowa dziewiętnastowieczna, ale na planie średniowiecznej wsi owalnicy. W środku zabytkowy kościół, z widoczną z daleka wieżą. Wszystko  tak, jak było wieki temu: ciosany kamień, brukowane drogi wysadzane drzewami… Ostała się ta wieś niezmieniona i to jej największy walor. Krzyżują się tu szlaki turystyczne: piesze, rowerowe i konne. A koni w Boninie mieszka więcej niż ludzi. Kto wie czy to nie rekord świata?

Film "Chciejski poradnik wiejski"

7

8. Polana Jahna

Polana, przez mieszkańców zwana potocznie ,,patelnią’’, to idealne miejsce na relaks na łonie natury. Tu można spokojnie zjeść, rozpalić ognisko, pomarzyć,  czy wyruszyć na grzybobranie.

Film "Polana Jahna"

8

9. Dworzec PKP

To nie tylko miejsce, gdzie docierają pociągi łączące dwa największe miasta Województwa Zachodniopomorskiego, ale również idealny punkt dla strajków. Niejednokrotnie w przeszłości mieszkańcy Łobza właśnie tu protestowali, aby przedstawić swoje zdanie lub wyrazić niezadowolenie. Jedną z najciekawszych historii była akcja protestacyjna mieszkańców Łobza, podczas której walczyli o to, aby Łobez pomimo nieprzychylności władz, stał się miastem powiatowym. W ramach protestu Łobeziacy zbierali się codziennie na terenie dworca PKP i blokowali przejazd taborom kolejowym. Najbardziej uciążliwa blokada dotyczyła trasy Gdańsk - Szczecin. Mieszkańcy Łobza dopięli swego.

10. Lapidarium

Jest miejscem, a zarazem  ideą, której celem jest zachowanie pamięci o niemieckich mieszkańcach Łobza sprzed 1945 roku. Nieopodal znajduje się pomnik poświęcony pamięci jednego z najwybitniejszych mieszkanców Łobza -  Otto Puchsteina, który był współzałożycielem Muzeum Pergamonu w Berlinie.

Letni_fest_1
Letni_fest_10